CSM Râmnicu Vâlcea a învins Dinamo

În acest week-end, echipa de juniori 2000 a CSM Râmnicu Vâlcea, antrenată de Marian Deaconescu, participă la un turneu amical, intitulat „Junior Cup Viitotorul Argeş 2015″. La această competiţie, participă opt formaţii, care au fost împărţite în două grupe. Juniorii de la Râmnicu Vâlcea sunt repartizaţi în Grupa A, alături de echipele similare de la CSS Dinamo Bucureşti, FC Petrolul Ploieşti şi FC Odorheiul Secuiesc. Din fiecare grupă se califică în faza semifinalelor primele două clasate. Se joacă pe teren mare, câte două reprize a câte 30 de minute fiecare.

În primul meci, desfăşurat în această dimineaţă, formaţia vâlceană a reuşit un succes mare, în faţa bucureştenilor de la Dinamo. La pauză a fost scor alb, 0-0, iar după pauză elevii lui Deaconescu au marcat de două ori. Prima reuşită i-a aparţinut lui Adrian Şandru, care după o centrare de pe partea dreaptă a lui Târş a driblat un adversar şi portarul şi a punctat fără emoţii. Scorul final a fost stabilit de Mario Pistriţu, şut sec de la 16 metri distanţă de poarta adversă. „Sunt mulţumit de prestaţia din acest meci, am avut parte de un adversar puternic. Oricum, tot turneul este unul de o valoare mare, este posibil să mai pierdem şi meciuri, importantă este experienţa pe care o acumulează copiii. Sperăm să ne calificăm în semifinale”, susţine Marian Deaconescu.