Paula Ungureanu, din nou handbalista anului

Federaţia Română de Handbal a desemnat cea mai bună handbalistă şi cel mai bun handbalist care evoluează în primul eşalon din ţară. Istoria din 2012 s-a repetat şi cei mai buni practicanţi ai sportului cu balonul mic au fost desemnaţi doi portari, „În urma voturilor exprimate de către antrenorii din Liga Naţională, au fost desemnaţi cea mai buna handbalistă, respectiv handbalist din campionatul intern în anul 2014: Paula Ungureanu (HCM Baia Mare) şi Mihai Popescu (HCM Constanţa)”, anunţă site-ul oficial al federaţiei, www.frh.ro. Paula Ungureanu a evoluta o bună perioadă în campionatul Ungariei, de unde a fost transferată la Oltchim Râmnicu Vâlcea. După desfiinţarea echipei, portarul naţionalei a ajuns la HCM Baia Mare, în tricoul căreia a câştigat titlul naţional şi a bifat noi participări în Liga Campionilor la handbal feminin. Şi la turneul final al Campionatului European care a avut loc în Ungaria şi Croaţia Paula a fost una dintre cele mai bune componente ale lotului tricolor care a teminat competiţia pe poziţia a noua a ierarhiei finale.