Medalie de aur pentru un vâlcean la Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar la cros

Rezultat excepţional pentru un elev vâlcean, care a cucerit medalia de aur la proba rezervată liceenilor, în finala Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar (ONSS). Ionuţ Drăguşin, elev al Liceului Brătianu din Drăgăşani, a participat la competiţia de cros, el luând locul I după o cursă excelentă. Pe podium s-au mai clasat şi Cătălina Chircă (LPS „Petrache Trişcu” Craiova), care a obţinut medalia de argint, tot la liceu, iar Valentin Ionuţ Lăpădat (CSS Drobeta Turnu Severin) a câştigat medalia de bronz, la gimnaziu.
Primii şase clasaţi la fiecare categorie, adică feminin şi masculin, gimnaziu şi liceu au primit diplome, dar şi premii în bani şi dulciuri din partea organizatorilor. Sportivii care au urcat pe podium au mai primit şi medalii şi tricouri, iar câştigătorii câte o cupă.

Iată şi clasamentul:

Gimnaziu fete: 1. Corina Murariu (Suceava), 2. Tabiţa Teuşan (Sibiu), 3. Diana Vârlan (Vaslui).
Gimnaziu băieţi: 1. Claudiu Mihăescu (Suceava), 2. Cristian Rusu (Buzău), Lăpădat Valentin (Mehedinţi).
Liceu fete: 1. Gabriela Doroftei (Suceva), 2. Cătălina Chircă (Dolj), 3. Loredana Cimpoeru (Caraş Severin).
Liceu băieţi: 1. Ionuţ Drăguşin (Vâlcea), 2. Andrei Rusu (Suceava), Ionuţ Dumitru (Prahova).