Înfrângere şi speranţe pentru HCM

• gruparea vâlceană a făcut un meci bun la Brăila şi pare pregătită pentru play-out

Handbal Club Municipal se leagă din ce în ce mai bine şi acest lucru s-a văzut şi în deplasarea de la Brăila, acolo unde elevele Simonei Gogârlă au întâlnit pe Dunărea din localitate. Formaţia dunăreană avea nevoie de o victorie pentru a avea asigurat un loc în play-off, indiferent de rezultatele din finalul sezonului şi să ajungă pe locul III în timp ce pentru oltence partida nu avea o miză precisă. În aceste condiţii, elevele Alexandrinei Soare au început în trombă, au marcat primele trei goluri ale meciului şi au păstrat un avans bun în primele zece minute ale meciului. HC Municipal a egalat la cinci şi s-a ţinut bine până la finalul primei reprize pe care a terminat-o în avantaj, 12-13. Şi partea a doua a întâlnirii a fost echilibrată, chiar dacă gazdele au jucat mai atent şi au revenit la timonă. Până aproape de final s-a mers cap la cap dar învingătoare au fost brăilencele. Tabela a îngheţat la 28-26 pentru Dunărea Brăila, după un joc încurajator pentru echipa vâlceană. HC Municipal joacă sâmbătă pe propriul teren cu Neptun Constanţa, moment perfect pentru primul succes al sezonului şi termină campionatul regulat pe terenul devencelor de la Cetate. Pentru elevele Simonei Gogârlă va urma turneul play-out, decisiv pentru salvarea de la retrogradare. Asta dacă nu, între timp, Federaţia Română de Handbal nu va decide deja ca numărul echipelor din Liga Naţională să se mărească de la 12 la 14, caz în care HCM se salvează automat.

„Simona Gogârlă rămâne!”
hcmm
În pauza meciului din runda trecută, dintre HC Municipal şi Corona Braşov, preşedintele grupării vâlcene, Toma Pleşa, a avut o lungă discuţie cu Relu Roşca, fostul antrenor al Oltchimului dar şi al formaţiei braşovene. Imediat au apărut zvonuri conform cărora profesorul vâlcean ar urma să preia pe HCM, fie înainte de play-out, fie după terminarea turneului de salvare. Toma Pleşa spune că este exclus să se renunţe la Simona Gogârlă: „E adevărat că am discutat cu Relu Roşca, ce nu avem voie? Nu s-a pus problema să îi facem o ofertă, însă. Avem antrenor, Simona Gogârlă şi e exclus să renunţăm la serviciile sale. Simona va naşte exact în pauza competiţională şi se va putea ocupa de echipă. Ar fi şi culmea să schimbăm antrenorii ca pe şoşete”. Fostul arbitru internaţional comentează şi posibilitatea ca HCM să scape de la retrogradare în urma unei decizii a Federaţiei Române de Handbal. „Eu am mai spus, un sistem cu 14 echipe este mai atractiv decât unul cu 12. În plus, aşa nu se pierd centre de tradiţie din România. În ceea ce priveşte salvarea de la retrogradare, noi ne vom îndeplini acest obiectiv la turneul de play-out nu în urma unei decizii a FRH. Echipa e în creştere, s-a văzut şi la Brăila şi se va mobiliza exemplar la turneul de salvare.”