România s-a lansat spre medalii

• tricolorele au pierdut contra Germaniei dar au câştigat cu Ungaria şi Cehia şi speră la accesul în careul de aşi

Naţionala de handbal feminin a României a reuşit să termine Grupa D a turneului final al mondialelor din Serbia pe locul secund al clasamentului. Tricolorele au început cu două succese clare şi scontate contra Tunisiei, respectiv Australiei apoi au pierdut în faţa Germaniei, 23-26 şi în mare parte şi-au compromis şansele la primul loc al clasamentului care le-ar fi asigurat un culoar bun spre semifinale. A urmat disputa în faţa Ungariei, decisivă pentru locul secund. Maghiarele au condus în permanenţă timp de un sfert de oră, chiar şi la trei goluri diferenţă dar tricolorele au revenit şi au egalat. Ambele apărări sunt de fier şi se înscriu puţine goluri. În minutul 19 e abia 5-5! România are şansa să preia şi conducerea pe tabela de marcaj dar are ghinion şi la aruncări şi la deciziile hilare ale celor doi ivorieni. La început am crezut că au venit cu lecţia bine învăţată şi trebuie să le ajute pe maghiare, pe parcurs ne-am convins doar că nu ştiu handbal, că sunt depăşiţi de situaţia în care i-a trimis „globalizarea în handbal”. Până la pauză se înscrie greu şi Ungaria intră la cabine în avantaj de două goluri, 10-8 după ce vulpoaica Gorbitz înscrie în ultima secundă de la 7 metri. Repriza secundă a fost una de vis pentru echipa antrenată de Gheorghe Tadici. Chiar dacă nu a început tocmai bine pentru noi. Câteva greşeli ale handbalistelor românce şi ale ivorienilor au dus din nou Ungaria în avantaj de trei goluri 14-11. 3000 de unguri exultă şi arată câte cinci sau zece degete, diferenţa finală! Arată degeaba pentru că din acel moment româncele s-au bătut în apărare la ca Rovine, au egalat la 14 şi le-au băgat pe adversare în şedinţă. Tehnicianul maghiar a cerut timp de odihnă, le-a vorbit calm elevelor sale, apoi a cerut un altul şi s-a răţoit la ele. Degeaba! Naţionala României e pe val chiar dacă are la activ cinci eliminări faţă de nici măcar una de partea cealaltă. Ivorienii mai greşesc şi invers şi cu zece minute înainte de final e tot egal, 16-16. A urmat, însă, o perioadă de final în care ne-am amintit de echipa care în 2005 venea din Rusia cu argintul mondial. Nici nu apucăm să ne bucurăm prea tare şi scorul e de 20-16! Nimic nu se mai putea întâmpla, ba chiar puteam să învingem la patru goluri diferenţă, necesare pentru a putea termina grupa pe primul loc. Mai sunt doar zece secunde, e 21-17, Ungaria scapă pe contraatac dar Paula Ungureanu scoate în postură de unu la unu şi se termină! În ultima etapă, tricolorele au sperat la un succes al Ungariei în faţa Germaniei care le asigura elevelor lui Gheorghe Tadici prima poziţie a clasamentului dacă învingeau Cehia. Unguroaicele au condus în mare parte a timpului dar au cedat în final la un gol diferenţă şi au terminat pe locul trei. România nu a avut mari probleme în faţa Cehiei, de care a dispus cu 29-23, fără ca Elisei şi compania să se forţeze. Tricolorele au terminat pe un onorant loc doi şi au jucat în optimile de finală contra Poloniei, urmând ca în sferturile de finală să aibă un meci de foc în faţa Franţei, una din favoritele la medalii.

Tricolorele, plecăciuni în faţa steagului vâlcenilor

La meciul de la Novi Sad dintre România şi Ungaria au fost prezenţi şi membri ai galeriei „Brigada Noastră” care au plecat de la Râmnicu Vâlcea chiar în dimineaţa zilei jocului şi au parcurs mii de kilometri pentru a le încuraja pe elevele lui Gheorghe Tadici. În tribune au fost peste 500 de români, veniţi în marea lor parte din Banat dar şi de la Craiova şi Râmnicu Vâlcea. Suporterii naţionalei au făcut faţă celor peste 4000 de unguri şi în minutele de final numai românii s-au auzit în sala de peste 11.000 de locuri. La finalul întâlnirii, handbalistele care au jucat la Oltchim au cerut un steag al vâlcenilor în faţa căruia au făcut plecăciuni. Vâlcenii de la „Brigada Noastră” au promis că vor repeta deplasarea şi în meciul din sferturile de finală pe care cel mai probabil România îl va juca în faţa Franţei, tot la Novi Sad.