Ionela Stanca a ajuns în liga secundă din Franţa

Fosta handbalistă a Oltchimului, Ionela Gâlcă Stanca, a plecat de la echipa Fleury, la care a activat timp de un an şi trei luni. Cel mai bun pivot al Campionatului Mondial din 2007 rămâne în campionatul din Hexagon, urmând să evolueze în sezonul viitor la Chambray, a patra clasată în sezonul trecut al ligii secunde franceze, anunţă www.handbalvolei.ro. Chambray va fi a treia echipă din Franţa la care evolează Ionela Stanca, după Nimes şi Fleury. La precedenta formaţie, jucătoarea de 34 de ani a pierdut finala Cupei Ligii Franţei, în faţa lui Metz, a câştigat Cupa Franţei, 20-18 în faţa lui Issy Paris şi a terminat a patra în campionat, după Metz, Issy Paris şi Le Havre. Chambray va avea ca obiectiv promovarea în primul eşalon. Vă reamintim că Ionela a plecat de la Vâlcea înainte de desfiinţarea echipei, în perioada în care fosta campioană a României era în grupele principale ale Ligii Campionilor. Stanca a ratat astfel prezenţa în semifinalele competiţiei, acolo unde Oltchim a fost eliminată de ETO Gyor după o dublă manşă dramatică în care unguroaicele au câştigat la Bucureşti şi au pierdut pe propriul teren, diferenţa fiind făcută de golaveraj.