CSM a luat un punct de la Arad

• Mhai Deaconescu a punctat la ultima fază a meciului

CS Municipal a terminat a ul 2014 pe locul secund al clasamentului în Seria a II-a a eşalonului inferior. Gruparea din Zăvoi a jucat ultima partidă a anului pe terenul arădenilor de la UTA şi nu a făcut 90 de minute strălucite. Elevii lui Claudiu Niuclescu au controlta o bună parte a disputei dar a creat pericol în rare ocazii. Scorul a fost deschis de gazde, în minutul 23, după o lovitură de la 11 metri corect acordată de centralul întâlnirii, după un henţ al lui Briceag. Din acel moment trupa antrenată de Eugen Trică a apărat cu dinţii rezultatul de pe tabela de marcaj, apel la orice. S-a jucat puţin, s-a tras mult de timp şi la pauză a rămas 1-0. Nici în partea a doua a meciului situaţia nu s-a schimbat mult. CSM a dominat şi mai evident dar ocaziile lui Negruţ sau Bărbulescu nu s-au concretizat. Când aproape nimeni nu se mai aştepta, vâlcenii au dat lovitura, chiar la ultima fază a partidei. Gruparea vâlceană a beneficiat de o aruncare de la margine, mingea a ajuns cu noroc la Adi Popa, cel care a lobat-o în careu. Ca de obicei, omul în plus din apărărire adverse a fost fundaşul Mihai Deaconescu care a reluat din cădere, imparabil, pentru 1-1. Este a doua astfel de reuşită pentru gruparea din Zăvoi, care a mai învins în ultima etapă a turului de campionat pe Minerul Motru, tot după un gol marcat la ultima fază. Gruparea din Zăvoi termină anul pe locul secund al clasamentului, la trei puncte distanţă de lidera CS Universitatea Craiova dar cu puţine puncte strânse pentru turneul de play-off, numai patru. Campionatul se reia pe 1 martie 2014, atunci când elevii lui Niculescu joacă pe propriulo teren cu CS Meioveni.

Rezultatele etapei:

UTA ARAD – CSM Râmnicu Vâlcea 1-1

CS Mioveni – CS FC Bihor Oradea 1-0

Gloria Bistriţa – FC Olt Slatina 0-0

Metalul Reşiţa – CSU Craiova 0-2

FCM Târgu Mureş – Olimpia Satu Mare 1-0

FCU Craiova – CS Minerul Motru – întrerupt la scorul de 1-0 pentru gazde din cauza ceţii