VICTORIE! SCM Râmnicu Vâlcea, calificată în sferturile de finală ale European League

Echipa de handbal feminin SCM Râmnicu Vâlcea a învins astăzi, în deplasare, formaţia Praktiker Vac, scor 28-26 (13-13), în ultimul meci din grupa D din European League şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Glibko 6 goluri, Elghaoui 5, pentru SCM, respectiv Ballai şi Kuczora, câte 7, pentru Vac.

În cealaltă partidă se vor confrunta, tot sâmbătă, Paris 92 – Thuringer HC. Echipa germană este deja calificată de pe primul loc, cu 9 puncte înaintea partidei de sâmbătă.

La finalul partidelor din grupă, SCM Rm. Vâlcea are 7 puncte şi de pe locul 2 se califică în sferturile de finală.

Rezultatele complete ale SCM Râmnicu Vâlcea în grupa D sunt: 40-30 cu Praktiker-Vac, 22-24 şi 30-28 cu Paris 92, 31-38 şi 32-32 cu Thuringer.

Formaţia vâlceană s-a calificat în faza grupelor, după ce a eliminat în turul 3 echipa suedeză H 65 Hoors HK. De turul 3 nu au trecut însă echipele Măgura Cisnădie şi Gloria Buzău.