Victoria Talidei

Oltchim Buducnost  (13-12) 21-20 Oltchim Râmnicu Vâlcea a jucat primul meci al grupei principale a Ligii Campionilor cu Buducnost Podgorica în fața unor tribune arhipline, peste 2500 de olteni venind să o vadă la lucru pe Anja Andersen, la prima sa partidă la timona campioanei României. Daneza a uimit încă din primul minut, lăsând-o în afara lotului pe Ionela Gâlcă. Oltchim a început pe postul de pivot cu Vali Beșe, în timp ce Elisei a jucat, după ani buni, ca inter dreapta. Oltchim a marcat primul gol al întâlnirii prin Iulia Pușcașu, s-a distanțat la 3-1 în minutul 8, dar campioana din Muntenegru a revenit rapid și a egalat la 3 în minutul 11. Pe tot parcursul primei reprize s-a mers cap la cap și oaspetele au condus pentru prima dată în minutul 23: 8/9. Andersen a decis că principalul pericol vine de la Bojana Popovic și a decis ca Yeliz Ozel să o țină om la om la toate atacurile lui Buducnost. Vedeta muntenegraenă s-a descurcat greu și a punctat de numai trei ori în prima repriză terminată de Oltchim în avantaj minim, 13-12. De partea cealaltă, Cristina Neagu nu a mișcat în front și nici măcar nu a aruncat spre poarta adversă. Oltchim a marcat prima și în mitanul secund, prin Ozel, a condus cu 15-13 dar Buducnost a revenit rapid și a egalat la 15 (minutul 38). Au urmat o serie de parade spectaculoase din partea portarilor Tolnai și Knezovic și următorul gol a fost marcat abia peste 8 minute prin Mmuntenegreana Marija Jovanovic. Tot interul lui Buducnost a punctat și pentru 15-17, moment în care Anja Andersen a cerut timp de odihnă. Oltchim a alergat după egalitate până în minutul 22 când scorul era 18-18. Talida Tolnai a apărat o nouă aruncare a oaspetelor și la atacul următor Valentina Elisei a dus Vâlcea în avantaj dintr-o aruncare de la 7 metri: 19-18 în minutul 25. Ana Djokic a egalat la 19. Fiera și Radicevic au puncat în numai 30 de seucunde pentru 20-10, iar Elisei a marcat pentru 21-20, când mai erau de jucat numai două minute. Oaspetele s-au pierdut cu firea și au fost sancționate cu atac pasiv la următoarea fază. Vâlcea a ratat atacul, la fel și oaspetele și Oltchim avea atacul și un gol avans cu doar un minut înainte de final. Mieroșu a ratat singură cu portarul advers și ultimul atac a fost al lui Buducnost. Cu 30 de secunde înainte de final tehnicianul oaspetelor a cerut tyme-out pentru a pregăti golul egalizator. Tolnai a devenit eroul meciului după ce a apărat aruncarea Katarinei Bulatovic și Oltchim a obținut la limită un succes mare în fața favoritei la câștigarea Ligii Campionilor. Vlad Soare