Știri pe scurt

CSM, doar egal cu UTA

CS Municipal nu a reu șit să se impună nici în meciul de pe propriul teren jucat împotriva arădenilor de la UTA. Cle două echipe au jucat un fotbal slab timp de 90 de minute și și-au împărțit ocaziile mari, ambele fiind consemnate în partea a doua a întâlnirii. Bogdan Mara a trimis balonul în bară chiar în debutul reprizei secunde în timp ce în minutul 55N. Konguenu a reu șit să înscrie de și scăpase singur cu portarul advers. Municipalii au consemnat astfel al doilea egal din 2012 dar au șiansa să se revanșeze sâmbătă în fața propriilor suporteri. Elevii lui Marius Mitu, amenințat cu demiterea, va primi vizita echipei Luceafărul Oradea, o formație liniștită, aflată undeva la mijlocul clasamentului. În meciul din tur, orădenii s-au impus cu scorul de 2-1.

Au evoluat formațiile:

CSM: Tufi și Vasile, Eremia, I.Popescu, Vătăjelu N.Kongue (Makhtar 80), Dauda, Nicolae, Văduva(Vizitiu 70) – C.Stoica(Pribac 57), Pârvu. Antrenor: Marius Mitu.

UTA: Smaranda – Calvin, Pocuca, Gligor, Siminic(Nădăban 55) – Neagu, Ignea, Hidișan(C.Bucur 70), Purece – Mara, Miron(Sitoe 67). Antrenor Roland Nagy.

O victorie și o înfrângere în Liga a III-a

Liga a III-a a programat marți prima etapă intermediară, una cu noroc pentru lidera Seriei a IV-a, Damila Măciuca. Formația antrenată de Erik Lincar s-a impus la limită, 1-0, cu una dintre contracandidatele la promovare, Gaz Metan II Mediaș, după golul marcat de Bucuroaia. Vâlcenii au acum un avans de patru puncte față de următoarea clasată și sunt favoriți la promovare. Într-o situație diametral opusă este FC Oltchim, trupa antrenată de Marian Deaconescu cedând pe propriul teren, 0-1, cu Pandurii II Târgu Jiu. Chimiștii sunt chiar deasupra liniei de retrogradare și vor avea parte de un final de campionat cu mari emoții. Mai mult decât atât, există zvonuri conform cărora FC Oltchim ar putea să nici nu termine sezonul.

Posada Perișani a învins din nou

Posada Perișani continuă să conducă plutonul formațiilor din Liga a IV-a după ce s-a impus cu scorul de 3-1 în deplasarea de la Unirea P. Măgla și. Runda a programat și un derbi important, AS Hidroelectra cedând pe propriul teren în meciul disputat cu Flacăra Horezu. „Rapidulețul din Nord” a ie șit din cursa pentru participarea la barajul de promovare în timp ce Flacăra Horezu încă mai speră.