Prima medalie pentru HCM

Vâlcencele au terminat pe 2 în Cupa României şi s-au calificat în Cupele Europene

Misiune îndeplinită pentru HCM Râmnicu Vâlcea! Fetele pregătite de Gheorghe Sbora au obţinut medalia de argint în Final Four-ul Cupei României disputate la Ploieşti, reuşind să se califice în Cupele Europene. Vâlcencele au câştigat semifinala cu Dunărea Brăila, scor 29-23 şi au jucat fără mari emoţii finală cu CSM Bucureşti. Liderul din campionat a început mai timorat partida, dar până la pauză a reuşit să se distanţeze la cinci puncte de Râmnicu Vâlcea, scorul după prima jumătate de oră fiind 15-10. Lucrurile s-au lămurit după pauză, când CSM a continuat să se distanţeze, în final reuşind să se impună cu 29 la 22. HCM Râmnicu Vâlcea a condus o singură dată, în primele secunde, fiind echipa care a deschis scorul în ultimul act al Cupei. În meciul pentru locul 3, Dunărea Brăila s-a impus în dauna celor de la CSM Roman, scor 28-24.”Este o senzație plăcută când ai medalia la gât.Îmi pare rău că nu am făcut un meci mai bun, să le punem mai multe probleme celor de la CSM Bucureşti. Ne-am dorit, dar atât s-a putut. Vâlcea se întoarce în Europa, e momentul nostru, avem de ce să ne bucurăm! Sper să creştem de la an la an” a declarat Cristina Florica.

LOT HCM: Marina Razum, Petra Blazek, Diana Ciucă (portari);Marta Lopez, Alexandra Badea, Cristina Florica, Carmina Manea, Ana Maria Tanasie (extreme);Raluca Băcăoanu, Sara Vukcevic (piovoți);Irina Glibko, Andreea Adespii, Ines Khouildi, Nataşa Krnic, Alicia Fernandez, Maria Gavrilă, Natallia Vasileuskaya (linia de nouă metri) ANTRENORI: Gheorghe Sbora (principal), Mia Rădoi, Ildiko Barbu.