HCM pierde la Constanţa şi salvarea e departe

Gruparea din Zăvoi nu a legat două rezultate pozitive şi a căzut pe locul secund

Miercurea trecută HC Municipal reuşea primul succes din istoria clubului, pe propriul teren contra ploieştencelor de la CSM şi declaraţiile erau dintre cele mai optimiste. „Batem şi la Constanţa şi ne asigurăm salvarea de la retrogradare fără să depindem de decizia FR Handbal de a mări numărul echipelor din primul eşalon”, au spus la unison vâlcenii. În meciul secund al turneului 10-12 situaţia a fost una sub aşteptările oltenilor. HCM a condus cu 1-0 apoi rar a mai contat în joc. Constanţa a dominat întâlnirea şi la pauză avea deja un avantaj de patru goluri, 10-6. Diferenţa s-a menţinut până în minutul 39 când era 13-9, moment din care vâlcencele au intrat în pasa proastă pe care au avut-o aproape în fiecare meci din sezonul regulat şi au încasat şase goluri fără să înscrie măcar unul. După ce au avut astfel şi zece goluri avans, gazdele s-au impus în final cu 24-16 şi au trecut pe primul loc al clasamentului, având şi un joc mai puţin faţă de HCM. În etapa a treia vâlcencele vor sta după care sâmbătă se deplasează la Ploieşti pentru returul cu CSM, meci pe care sunt obligate să-l câştige pentru a mai spera la salvarea de la retrogradare.