HCM, mai aproape cu trei puncte de salvare

Handbalistele de la HCM Râmnicu Vâlcea au debutat cu dreptul în turneul de play-out al Ligii Naţionale. Elevele lui Dumitru Muşi au dominat clar întâlnirea cu Neptun Constanţa dar au avut emoţii pe final. În debutul întâlnirii cele două echipe au fost pe rând la conducere dar municipalele au apăsat pe acceleraţie după un sfert de oră de joc, au avut şi cinci goluri avans şi au intrat la pauză cu 13-11. În debutul mitanului secund tot HCM a fost la timonă, a avut o diferenţă liniştitoare şi spre final era 23-17. Constanţa a recuperat spectaculos dar a fost prea târziu pentru o răsturnare de scor. Tabela de marcaj a polivalentei vâlcene a îngheţat la scorul de 24-22, rezultat care măreşte şansele de salvare de la retrogradare pentru echipa noastră. În următorul meci de pe propriul teren HCM joacă joi cu Cetate Deva, o altă partidă care este obligatoriu de câştigat. În celelalte meciuri ale rundei, Unirea Slobozia a pierdut toate punctele de pe propriul teren cu Universitatea Alexandrion Cluj, în timp ce Cetate Deva s-a distrat cu ultima clasată, Mureşul Tg. Mureş.

Declaraţii:

„La un moment dat am avut jocul în mână dar greşelile de tehnică nu ne-au lăsat nici la acest meci cum nu ne-au lăsat întreg campionatul. Cred că trebuia să câştigăm. Echipa a avut dăruire, fetele s-au bătut în teren. Din păcate sunt jucătoare care doar atât pot. Mai avem partide de jucat, mai sunt puncte în joc. Avem şansa noastră de salvare de care vom încerca să profităm. Slobozia a pierut pe propriul teren cu Universitatea Cluj, este o surpriză, aici la Vâlcea putea să fie a doua. Sperăm ca alţi factori să nu intervină în turneul de play-out. Azi a fost un cuplu foarte bun, care a arbitrat aproape perfect, poate de aşa a şi rămas scorul strâns. Să sperăm că astfel de arbitraje o să fie până la final.” – Ion Crăciun, antrenor principal Neptun Constanţa

„Ne-am dorit foarte mult să câştigăm, ne-am pregătit foarte bine pentru acest meci. E un succes bun şi un succes de moral de care aveam mare nevoie. Acum am urcat pe locul secund al clasamentului şi totul depinde doat de noi. Dacă vom câştiga tot atunci nu se mai poate întâmpla nimic rău şi ne vom salva direct de la retrogradare. Ar fi bine să nu depindem de alte rezultate. ” – Janina Luca, handbalistă HCM

„Este bine că am dominat pe tot parcursul meciului, din primul şi până în ultimul minut. Nu ne-am mai pierdut ca în alte partide şi am obţinut o victorie importantă. Am avut ceva emoţii pe final, probabil şi colegele mele. Am reuşit să ne calmăm şi ne-am mobilizat. Una peste alta trebuie să demonstrăm că a fost o greşeală că nu am ajuns în play-off şi jucăm în play-out.” – Anca Stoica, handbalistă HCM