Handbal feminin, Liga Națională: Trei din patru

• după un meci dur, HCM a trecut de Măgura Cisnădie și rămâne în prima parte a clasamentului

HCM Râmnicu Vâlcea a început aproape perfect această ediție de campionat. Elevele lui Constantin Ștefan au obținut trei victorii din patru meciuri și sunt pe locul 5 al clasamentului, la doar trei puncte distanță de lidera surpriză a ierarhiei. Ultimul succes a fost unul greu obţinut, în fața unui adversar mai slab din punct de vedere valoric dar arțăgos, Măgura Cisnădie. Oaspetele au început mai bine, au condus cu 5-2 și apoi la o diferență de un gol sau două. Vâlcencele au revenit până la pauză și au intrat la cabine în avantaj, 14-11. Cei peste 1000 de spectatori prezenți în sala Traian se așteptau la o descătușare a oltencelor dar ardelencele au recuperat punct cu punct și au egalat la 17 când mai erau de jucat doar cinci minute. Emoțiile au fost risipite repede, însă, HCM marcând de două ori consecutiv și asigurându-și în mare parte victoria. S-a terminat 20-18 după 60 de minute încrâncenate și pline de durități.” Tinereţea a învins experienţa, Vâlcea a bătut Cisnădie, le felicit pe fete pentru dăruirea de care au dat dovadă, pentru determinarea din apărare, pentru situaţiile clare create în meci, din păcate, încă suferim la finalizare, sperăm să îmbunătăţim şi acest capitol. Am jucat agresiv, dar regulamentar, asta vreau de la echipa mea, mă bucur că sunt arţăgoase şi vor victoria”, a declarat la final Constantin Ștefan. ”A fost foarte greu din primul până în ultimul minut, am simţit într-un moment că parcă nu mai vine odată minutul 60. Ne-am făcut viaţa grea, pentru că am ratat unu la unu cu portarul, din situaţii foarte clare, dar mă bucur că ne-am completat bine în apărare, ne-a mers poarta, ne-am ajutat reciproc şi asta a fost un lucru foarte bun pentru noi şi ne-a adus cele trei puncte”, a completat cea mai bună marcatoare a meciului, Ani Senocico.

Azi la Bistrița. Dunărea a detonat bomba!

Azi, cu începere de la ora 18.00, echipa noastră are a doua partidă în deplasare din acest sezon. Elevele lui Constantin Ștefan au parte de un nou adversar modest, CSM Bistrița, formație venită din eșalonul inferior. Gazdele au la activ două victorii și două înfrângeri și au reușit una dintre marile surprize ale acestui debut de campionat, învingând în deplasare pe SCM Craiova. Altfel, cea mai mare bombă a sezonului de până acum s-a înregistrat la Brăila, acolo unde Dunărea a trecut de campioana en-titre a României și a Europei, CSM București. Brăilencele au trecut pe primul loc al clasamentului în timp ce bucureștencele antrenate de Jakob Vestergaard au ajuns pe locul 4!