Handbal feminin, Liga Națională: Ne-a bătut Bistrița!

• HCM nu s-a descurcat pe terenul formației venite din eșalonul inferior și a cedat toate cele trei puncte

După victoria muncită cu Măgura Cisnădie, iubitorii handbalului din Vâlcea au sperat la elevele lui Constantin Ștefan să câștige și la Bistrița, mai ales că întâlneau o echipă venită din eșalonul inferior. Oltencele și-au respectat statutul de favorite în debutul meciului, când au condus, ultima dată cu 6-5 în minutul 14. Din acel moment gazdele au reușit o serie de șase goluri consecutive și au dus scorul la 11-6! Cu Lia Sântămărean în formă de zile mari, Bistrița a intrat la cabine în avantaj de cinci goluri, 17-12 dar încă speram la un rezultat pozitiv. Nu a fost cazul, din păcate. Gazdele au reușit să conserve avantajul, HCM a încercat să se apropie și să atace victoria dar au reușut doar să câștige mitanul secund la două goluri diferență. Cu trei victorii și două înfrângeri, echipa noastră a coborât pe locul 6 al clasamentului. Liga Națională se întrerupe pentru două săptămâni pentru acțiuni ale echipei naționale. În următoarea etapă HCM joacă pe propriul teren cu una dintre echipele modeste ale campionatului, Unirea Slobozia. Cea mai bună jucătoare de pe teren a fost portarul transferat de ardelence chiar de la echipa noastră, Lia Sântămărean. „Nu contează procentajul, contează faptul că echipa a câșigat și contează că am spart gheața acasă. Asta este cel mai important, pentru că sunt foarte mulți suporteri lângă noi și trebuie să fim șefe acasă, nu numai în deplasare”, a declarat Lia la finalul celor 60 de minute.