Fotbal, Liga a II-a: Egal în Colentina

• Viperele Albastre au plecat cu un punct de pe terenul liderei și au mare nevoie de un succes în runda viitoare

De obicei un meci terminat la egalitate este unul în care spectatorii se plictisesc timp de 90 de minute. Nu a fost și cazul întâlnirii din Colentina dintre lidera la zi a clasamentului din eșalonul inferior și CSM Râmnicu Vâlcea, formația antrenată de Ionel Gane. Gazdele erau favorite certe la câștigarea celor trei puncte puse în joc, mai ales că echipa noastră venea în Capitală fără câteva piese de bază, Neag, Dina, Drăghici și Dumitrașcu. Au revenit, în schimb, Costin Stoica, în teren încă din primul minut și Florin Costea, pe banca de rezerve. Juventus ales că atace încă din start dar Chipirliu și Buhăescu nu au găsit calea spre gol, din situații bune. Apoi, în minutul 41, gazdele au marcat dar golul a fost anulat just pentru un fault evident la Samson. După 0-0 la pauză, CSM a avut mai mult curaj în repriza secundă. Samson, șut apărat de Stoian, Adi Cristea, torpilă scoasă de sub bară de portarul advers, Costin Stoica, reluare din cădere parată de Stoian și Florin Costea, călcâi respins în ultimul moment, au fost situațiile din care cele trei puncte puteau ajunge în Zăvoi. Gazdele au ratat și ele alte ocazii bune, cea mai mare dintre ele la lobul lui Buhăescu, ajuns în bară. S-a terminat 0-0, rezultat bun pentru moralul vâlcenilor care, însă, coboară două poziții în clasament, ajung pe 14 și au mare nevoie de toate cele trei puncte, sâmbătă cu Olimpia Satu Mare.

O nouă retragere

O altă echipă din Liga a II-a este la un pas de a abandona lupta. AS Berceni nu s-a prezentat în deplasarea de la Călărași și a pierdut la masa verde, 0-3. În condiţiile în care nu va juca nici următorul meci, echipa din Ilfov o să fie exclusă. Dacă excluderea vine până la finalul turului de campionat, toate rezultatele o să-i fie anulate, așa cum s-a întâmplat și cu Șoimii Pâncota. Dacă retragerea vine după tur, toate echipele vor câștiga în retur cu 3-0. CSM Râmnicu Vâlcea a jucat contra ilfovenilor, pe propriul teren și a reușit să se impună cu scorul de 2-0. Din păcate, din cele 20 de echipe care au luat startul vor mai rămâne doar 18 și nu sunt excluse și alte surprize până la final.

Șoimii Pâncota – a fost exclusa din campionat
Pentru CSM au marcat în acest campionat: Fl. Costea (5), Dina (4), B. Geantă (3), Ceapă (2), Cîrstea (1), Cristea (1), Oc. Vasile (1),