CSM, fără puncte la Caransebeş

CSM Râmnicu Vâlcea s-a deplasat la Caransebeş cu gândul de a cuceri toate cele trei puncte sau măcar de a nu pierde, pentru un debut cu dreptul în noua ediţie de campionat. Vâlcenii s-au descurcat bine în prima repriză pe care au dominat-o clar. Denis Dumitraşcu a marcat după o jumătate de oră de joc după o pasă perfectă primită de la Firţulescu şi CSM a avut alte şanse de mări avantajul de pe tabelă. După 0-1 la pauză Octavian Vasile putea înscrie pentru 2-0 dar a ratat o ocazie mare.

Au urmat 12 minute de coşmar pentru „viperele albastre” care au primit trei goluri. Apoi CSM a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Robert Bratu, fault în postură de ultim apărător şi scorul final a fost 3-1 pentru gazde. CSM Râmnicu Vâlcea joacă prima partidă de pe propriul teren sâmbătă cu Metalul Reşiţa, formaţie care a debutat cu un incredibil 0-5 pe propriul teren cu Olimpia Satu Mare. Altfel, favoritele la promovare, Gaz Metan Mediaş şi Universitatea Cluj au debutat cu succese în deplasare în timp ce FC Braşov a plecat cu un singur punct de pe terenul echipei FC Baia Mare.