CSM a pierdut Cupa Federaţiei la loteria penalty-urilor

Juniorii republicani de la CSM Râmnicu Vâlcea au jucat finala primei ediţii a Cupei Federaţiei care a avut loc pe stadionul central de la Buftea. Vâlcenii au întâlnit pe Olimpia Satu Mare şi au cedat trofeul după loviturile de departajare. Echipa vâlceană a început mai bine finala Cupei Federaţiei şi a ratat câteva ocazii clare în prima repriză. Oltenii au deschis scorul în minutul 58, prin Bratu dar au fost egalaţi cu un sfert de oră înainte de final. După egalitate în timpul regulamentar s-a trecut direct a loviturile de la 11 metri, câştig de cauză având sătmărenii, cu scorul general de 9-8. Singurul care aratat o lovitură de la 11 metri a fost Ionuţ Marian, unul dintre cei mai buni fotbalişti ai CSM-ului din finală, cel care a şi dat pasa la golul lui Bratu. La finala Cupei Federaţiei a asistat şi preşedintele FRF, Răzvan Burleanu. Premierea fotbaliştilor celor două echipe a fost făcută de foştii internaţionali, Miodrag Belodedici şi Jean Vlădoiu.