Come-back de zile mari pentru Florin Costea. Două victorii consecutive pentru CSM Râmnicu Vâlcea

Foto: facebook.comDupă o perioadă în care a stat departe de fotbal, Florin Costea a redebutat cu succes la CSM Râmnicu Vâlcea, marcând golul care a adus victoria echipei sale la Brăila, 1-0 cu Dacia Unirea în etapa a 8-a a Ligii 2. Având şi banderola de căpitan, Costea a înscris în minutul 39, cu un şut din marginea careului, după o pasă cu câlcâiul venită de la Mihai Dina. Costea „a recidivat” şi în partida din runda a 9-a, fostul atacant al Craiovei şi al Stelei reuşind patru goluri şi o pasă decisivă în meciul cu Metalul Reşiţa, confruntare câştigată de CSM cu 5-2. Costea a deschis scorul în minutul 12, l-a majorat în minutul 67, apoi i-a pasat decisiv lui Mihai Dina (69) şi tot el a mai puctat de două ori în finalul jocului, în minutele 86 şi 88. Este al doilea succes consecutiv pentru CSM şi echipa lui Ionel Gane arată altfel cu Florin Costea pe teren. Cu acest nou succes, Vâlcea a făcut 12 puncte după 9 etape şi se îndepărtează de locurile retrogradabile, acum fiind pe locul 11. Evoluţiile entuziasmante ale lui Florin Costea n-au rămas fără ecou, astfel că-n prezent se fac tot felul de scenarii în ceea ce priveşte viitorul fotbalistic al acestuia. ”Sunt bucuros că sunt pe teren şi joc după un an de absenţă. Am avut o accidentare care m-a ţinut şapte luni departe de teren, dar m-am antrenat în fiecare zi, am venit zilnic la stadion, am făcut alergări sau sală, am fost serios şi acesta este secretul revenirii mele. Joc acasă după mulţi ani, în faţa prietenilor, familiei. Este o mare plăcere, mă bucur că a ieşit bine, am câştigat trei puncte importante, dar mă bucur şi pentru că am marcat. Mă simt bine acasă, mă antrenez la Vâlcea de 10 luni. Cât timp joc aici, sper să avem rezultate cât mai bune, îmi doresc să câştigăm fiecare meci şi să ajungem în faţă. Orice este posibil, îmi doresc să înaintăm cât mai mult în clasament”, Am zis demult că vreau să mă retrag la Vâlcea, dar nu credeam că mă întorc aici aşa devreme. La Vâlcea sau la Craiova, dar Universitaea unde am jucat eu nu mai există. Îi mulţumesc domnului preşedinte Lucian Munteanu că m-a ajutat în această perioadă foarte grea, m-a acceptat la echipă şi am fost zilnic la antrenamente. În promisesem domnului Munteanu că îmi închei carieră aici, dar viaţa îţi oferă surprize şi am revenit mai devreme decât credeam. O să revin şi la finalul carierei, peste 3-4 ani!”, spus Costea la finalul jocului cu Metalul Reşiţa.