15 din 15 pentru Horezu în Superligă!

Flacăra Horezu a arătat încă odată weekendul trecut că îşi doreşte cu artoare un nou titlu judeţean şi speră şi mai mult la promovare! Formaţia antrentată de Adrian Popa s-a impus sâmbătă la Băbeni, scor 3-2 și rămâne cu punctaj maxim în Superligă, după disputarea a 15 etape. Pe terenul mic și denivelat de la Băbeni, gazdele au sperat să oprească șirul neîntrerupt al victoriilor Flacărei, însă oaspeții au dominat și s-au impus fără emoții. De la horezeni au absentat portarul Matache și stoperul C. Dinu, învoiți, dar a revenit după o lungă absență cauzată de o accidentare, fundașul Marian Popescu. Horezu a deschis repede scorul, încă din minutul 11, când antrenorul-jucător Adrian Popa a înscris cu un șut bine plasat, din interiorul careului. Flacăra s-a desprins în minutul 35, când Simeanu a lobat peste portarul Vlădoi și Verdeș a împins mingea în poarta goală. Scorul putea lua proporții, dar transversala s-a opus la șutul superb al lui Covalschi de la 25 de metri. Imediat după pauză, golul lui Despoiu, cu un șut foarte bun de la 20 de metri, a reaprins speranțele gazdelor într-un rezultat pozitiv. Meciul s-a încins din nou, dar, intrat pe teren în partea secundă, Radu Georgescu a înscris în minutul 67 și Flacăra avea din nou avantaj de două goluri. În al patrulea minut de prelungiri, reluarea cu capul a lui Tănase a fost oprită de portarul Oțăt, dar tușierul a indicat că mingea a depășit linia porții și golul a fost validat. Băbenarii nu au mai avut șansa unui alt atac, pentru că centralul Daniel Demtrescu a fluierat finalul, imediat după ce mingea a fost repusă de la centru. S-a terminat 3-2 pentru Flacăra, care rămâne cu punctaj maxim după 15 etape, cu cinci puncte avans față de urmăritoarea Cozia Călimănești. În etapa următoare, ultima care se va disputa în acest an, Flacăra are un meci facil pe teren propriu cu Alunu, astfel că echipa pregătită de Adrian Popa și Bobi Verdeș va ierna cu punctaj maxim.