Un băieţel a fost dus de părinţi la spital, după ce acesta prezenta dureri mari de cap, febră, dureri musculare, erupţii cutanate şi o oboseală acută.
Prima dată, părinţii săi au crezut că este vorba despre o răceală sau o gripă, în rezultatele analizelor de la laborator au fost concludente. Astfel, a ieşit la iveală că băieţelul, în vârstă de 7 ani, a fost infectat cu virusul West Nile, transmis prin înţepătură de ţânţar.
Cazul a ieşit la iveală în Bulgaria, acolo unde şi anul trecut s-au mai înregistrat cazuri de acest gen.
„Este primul caz din acest an şi s-a depistat în Bulgaria. Este vorba despre o infecţie cu virusul West Nile, transmis prin înţepătură de ţânţar. Pacientul este un copil de şapte ani din Sofia” – a declarat prof. Todor Kantardjiev, consultant al Centrului Naţional de Boli Infecţioase şi Parazitare şi consultant naţional în microbiologie.
Lasă un comentariu