Save 20% off! Join our newsletter and get 20% off right away!

Doi urmăriți internațional din Vâlcea, aduși în țară de polițiști

Poliția Română a adus în țară, la data de 14 ianuarie 2025, șase persoane urmărite internațional, printre care și doi bărbați din județul Vâlcea. Aceștia erau căutați pentru infracțiuni comise în România și au fost escortați din străinătate pentru a-și executa pedepsele privative de libertate.

Un bărbat, în vârstă de 48 de ani, din județul Vâlcea, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de lovirea sau alte violențe, a fost adus din Italia. Acesta avea emis pe numele său un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de un an și o lună, emis de Judecătoria Râmnicu Vâlcea.

De asemenea, un alt bărbat urmărit internațional, condamnat pentru infracțiuni rutiere, a fost adus în țară din Marea Britanie. Mandatul de executare a pedepsei cu închisoarea de un an și șase luni a fost emis de Judecătoria Brezoi.

Pe lângă cei doi bărbați din Vâlcea, alte patru persoane, cu infracțiuni variate, au fost escortate în România din Georgia, Franța, Grecia și Marea Britanie. Acestea au fost condamnate pentru fapte precum trafic de migranți, violare de domiciliu și distrugere.

Toți cei șase au fost introduși în unități de detenție din România, în vederea executării mandatelor de condamnare emise pe numele lor.