Oltchim a intrat în grupele Ligii Campionilor

” În fața a peste 3.000 de spectatori vâlceni

La sfârșitul săptămânii trecute, echipa de handbal feminin Oltchim Râmnicu Vâlcea a evoluat în grupa a treia din cadrul turului 2 preliminar al Ligii Campionilor, alături de formațiile Madeira Andebol (Portugalia), Byasen Trondheim (Norvegia) și BNTU Minsk (Belarus). Turneul de calificare a avut loc în Sala Sporturilor „Traian” din Rm. Vâlcea. Primul meci disputat de fetele antrenate de Gheorghe Tadici a fost împotriva echipei portugheze Medeira Andebol, Oltchim câștigând partida cu 35 – 20. Al doilea meci a avut loc sâmbătă, 29 septembrie a.c., galacticele de la Oltchim distrându-se cu Belaz Minsk, campioana Belarusului. Formația vâlceană a învins cu 39-13, După ce la pauzădiferența de scor era de 15 goluri în favoarea Oltchimului.

Oltchim, neînvinsăîn turneul de la Rm. Vâlcea

Duminică , 30 septembrie a.c., în fața a peste 3.000 de spectatori, Oltchim Rm. Vâlcea a obținut calificarea în grupele Ligii Campionilor. Handbalistele vâlcene au reușit săcâștige cu 30 – 22 ultimul meci al turneului preliminar în fața puternicei echipe Byasen din Norvegia, formație care a jucat sezonul trecut finala Ligii Campionilor. După un început de meci mai slab, fetele antrenate de Tadici s-au impus categoric în repriza a doua, reușind săînvingăla un scor categoric. Astfel, Oltchim Rm. Vâlcea a obținut primul loc în turneul din Sala Sporturilor „Traian” și va juca în grupa principală(D) a Ligii Campionilor. Acolo, handbalistele vâlcene vor întâlni echipele calificate direct: Viborg (Danemarca), Buducnost (Muntenegru) și FTC Budapesta (Ungaria).