Oltchim a făcut spectacol

” Victorie/ La Sala Sporturilor Traian,

” „am dominat clar jocul. Nu cred că s-a pus niciun moment problema învingătoarei. Puteam câștiga la un scor mult mai mare, dar în ultimele 10 minute am jucat pentru public” – a declarat După meci antrenorul Oltchim-ului Rm. Vâlcea, Gheorghe Tadici

Sâmbătă, 24 februarie a.c., Oltchim Rm. Vâlcea s-a calificat în sferturile de finalăale Cupei Cupelor, învingând echipa germanăNürnberg cu 31-26, După ce în retur a câștigat la două goluri diferență. Fetele antrenate de Gheorghe Tadici au făcut spectacol în Sala Sporturilor Traian, unde au fost susținute de peste 3.000 de vâlceni. Pe tot parcursul meciului, spectatorii au creat o atmosferăincendiară, fiind încântați de prestația jucă toarelor. Oltchim a început partida cu câteva ratări, nemțoaicele stând bine în apărare și contraatacând rapid. însă , cu toate acestea, Oltchim a luat avans, conducând în minutul 11 cu 6 la 3. Astfel, până la pauzăvâlcencele au conservat o diferență  de 2-3 goluri. În cea de-a doua repriză, însă , Luminița Huțupan a închis poarta, iar Valentina Elisei a făcut furori în apărarea germană. Ea a reușit săînscrie și atunci când Oltchim a atacat cu două jucă toare mai puțin. Pe final, vâlcencele au jucat pentru public, mărind diferența în minutul 48 la 9 goluri. Scorul final: Oltchim Rm. Vâlcea – Nürnberg cu 31-26. Așadar, Oltchim s-a calificat în sferturile de finala ale Cupei Cupelor, unde va întâlni una dintre cele patru formații venite din grupele Ligii Campionilor. „Am dominat clar jocul. Nu cred că s-a pus niciun moment problema învingătoarei. Puteam câștiga la un scor mult mai mare, dar în ultimele 10 minute am jucat pentru public” – a declarat După meci antrenorul Oltchim-ului Rm. Vâlcea, Gheorghe Tadici. Prezenți la meci au fost și directorul general al societății Oltchim SA, Constantin Roibu, deputatul PSD Aurel Vlădoiu, primarul Râmnicului, Mircea Gutău, consilierii județeni, Romulus Bulacu, Samoil Vâlcu și viceprimarul Nicolae Dicu.