Oltchim a câștigat primul meci din grupele Ligii Campionilor

„Este o victorie mare, o victorie de excepție. Acum nu realizăm, dar ne vom da seama mai târziu de asta. În acest moment cred că Viborg este peste naționala Danemarcei sau a orică rei alte echipe naționale. Cred că suntem calificați 50% După această victorie… Firește, nu voi lăsa fetele săpiardădin concentrare, pentru că suntem abia la început. Dar acest succes cu Viborg era esențial ” – a declarat După meci Gheorghe Tadici, antrenorul echipei Oltchim Rm. Vâlcea

O altăsearămagică pentru handbalistele de la Oltchim Rm. Vâlcea. Fetele antrenate de Gheorghe Tadici au obținut duminică seara o victorie mare, 33 – 30, în fața formației daneze Viborg, consideratăuna dintre cele mai bune din Europa. În Sala Sporturilor „Traian”, în fața a peste 2.500 de spectatori, handbalistele vâlcene au făcut spectacol, câștigând primul meci din grupele Ligii Campionilor.

În prima reprizăOltchim Rm. Vâlcea a condus în permanențăcu minimum trei goluri, Luminița Huțupan fiind de departe cea mai bunăjucă toare din teren. La mijlocul reprizei a doua, fetele lui Tadici s-au relaxat, danezele au profitat de acest lucru și au marcat de patru ori consecutiv, scorul devenind 10 – 8. În cele din urmă, vâlcencele au reușit săintre la pauzăcu un avantaj de trei goluri pe tabelă(18 – 15).

Repriza secundăa fost una de infarct, danezele amenințând poarta Luminiței Huțupan în repetate rânduri. Avantajul obținut de handbalistele vâlcence s-a redus cu timpul, iar în minutul 34 scorul era de 24-24. Finalul partidei a ridicat sala în picioare, spectatorii vâlceni dovedindu-se a fi cel de-al optulea jucă tor de pe teren. În minutul 56, Oltchim conducea cu 30-28, dar handbalistele de la Viborg au marcat imediat de două ori și au egalat. La 30-30, vâlcencele au marcat, imediat Gheorghe Tadici cerând time out, pentru a stabili tactica pentru ultimele zeci de secunde. Cu doar două minute înainte de final, portarul Oltchim-ului, Talida Tolnai, a închis poarta, iar vâlcencele au reușit, pe contraatac, sămai marcheze două goluri. „Este o victorie mare, o victorie de excepție. Acum nu realizăm, dar ne vom da seama mai târziu de asta. În acest moment cred că Viborg este peste naționala Danemarcei sau a orică rei alte echipe naționale. Cred că suntem calificați 50% După această victorie… Firește, nu voi lăsa fetele săpiardădin concentrare, pentru ca suntem abia la început. Dar acest succes cu Viborg era esențial ” – a declarat După meci Gheorghe Tadici, antrenorul echipei Oltchim Rm. Vâlcea. Echipa noastrăva juca următorul meci din grupele Ligii Campionilor pe 4 noiembrie, la Budapesta. În aceeași zi, Viborg va juca acasăcu Buducnost Podgorica.