„Momentul adevărului”, la Petroșani

” CS Municipal ocupăprima poziție a clasamentului din Liga a doua, dar are sâmbătăo deplasare foarte grea

În cadrul rundei cu numărul șapte „seria vest” din Liga a doua, echipa vâlceană CS Municipal a revenit pe terenul propriu, în Zăvoi. Vâlcenii lui Marian Bondrea au avut, la prima vedere, un meci destul de ușor, în compania echipei a doua a clubului Poli Timișoara. Prima reprizăa partidei nu a arătat deloc diferența în clasament dintre cele două formații, oaspeții fiind opriți inexplicabil de arbitrul de centru într-o fazăcare putea schimba cursul jocului. Scorul a fost deschis de CSM, prin reușita lui Pasăre, care a adus bucurie în tribunele din Zăvoi. În partea a doua a meciului, echipa lui Bondrea și-a creat multe alte ocazii, doar una fiind finalizatăde atacatul Sergiu Popescu în prelungirile partidei.

Cel mai „tare” meci al etapei s-a derulat la Reșița, unde gruparea localăa evoluat în compania Jiului Petroșani. până la urmă, meciul s-a încheiat cu un scor alb, spre nemulțumirea ambelor tabere. Trebuie remarcat că , până acum, formația din Petroșani este singura care n-a cunoscut gustul înfrângerii. În acest timp, ocupanta locului secund – FC Argeș a avut un meci ușor, pe teren propriu, în compania hunedorenilor de la Corvinul, cu care au făcut scor.

Rezultatele etapei: FC Drobeta – Unirea Alba Iulia 3 – 2, FCM Reșița – Jiul Petroșani 0 – 0, CSM Rm. Vâlcea – Poli II Timișoara 2 – 0, CFR Timișoara – FC Caracal 2 – 1, Mureșul Deva – FC Târgoviște 3 – 2, Liberty Oradea – Arieșul Turda 1 – 0, Gaz Metan Mediaș – FC Bihor 2 – 0, IS Câmpia Turzii – Minerul Lupeni 1 – 0, FC Argeș – Corvinul Hunedoara 5 – 0.

8. Unirea Alba Iulia         7   3   1   3       9-9 10p

9. Minerul Lupeni          7   3   1   3       5-6 10p

10.CFR Timișoara           7   3   1   3       5-7 10p

11.FC Bihor Oradea       7   2   2   3       7-7   8p

12.FCM Reșița              7   2   2   3     9-10        8p

13.IS Câmpia Turzii        7   2   2   3       6-8   8p

14.Arieșul Turda           7   2   2   3       4-7   8p

15.Corvinul Hunedoara  7   2   1   4     3-13        7p

16.FC Târgoviște           7   1   3   3       8-8   6p

17.Poli II Timișoara     7   1   1   5     4-16        6p