„Mânji” victorioși

Marți după -amiază, primarul Mircia Gutău a inaugurat stadionul din parcul Zăvoi pentru meciul dintre naționalele de tineret ale României și Bosniei. Printre cei 4.000 de spectatori s-au numărat Miodrag Belodedici, Ion Crăciunescu, Viorel Moldovan și Ioan Becali. Meciul dintre băieții lui Emil Săndoi și bosniaci a scos în evidențăun fotbalist cu mare viitor – Gabriel Torje. Autor al primelor două goluri pentru România (în minutele 6 și 35), Torje a fost cel mai bun jucă tor de pe teren. O altăevoluție bunăa avut Ciprian Deac (legitimat la CFR Cluj), care a făcut aproape ce-a vrut cu fundașii adverși. Scorul final al meciului, 3 – 0 pentru români, a fost stabilit de Keseru în minutul 77. În urma acestei victorii, selecționata de tineret rămâne pe prima poziție în clasament, cu 7 puncte, urmatăde Franța și Bosnia. România mai are de jucat în aceste preliminarii cu Franța, Malta (ambele acasă), cu Îara Galilor (acasăși deplasare) și cu Bosnia (deplasare).