Jaf la Mediaș

vâlcenii au fost la un pas săproducă surpriza dar nu au fost lăsați de fluierași

BC Râmnicu Vâlcea a făcut în etapa cu numărul 12 a primei ligi cea mai bunăpartidădin deplasare din acest sezon. Chiar dacă aveau în Față o echipăexperimentată, aflatăpe podiumul clasamentului, elevii lui Cristian Achim au jucat de la egal la egal cu medieșenii și au câștigat primul „sfert” la un punct diferență, 22-23. Râmnicenii s-au ținut bine și în a doua repriză, pe care eu terminat-o la egalitate, 14-14, chiar dacă arbitrii întâlnirii au fost părtinitori și le-au ajutat pe gazde. Fluierații au decis soarta întâlnirii în sfertul al treilea, câștigat clar de medieșeni, 32-17, După ce trupa olteanăefectiv nu a fost lăsatăsăjoace. În ultimul mitan, BC Râmnicu Vâlcea a început cursa de urmărire și s-a impus cu 17-7 dar era prea târziu și Gaz Metan s-a impus la limită, 75-71. De la vâlceni au punctat Dejan Miskovic-14, Vojislav Ilic-11, Marko Kijac, Zoran Cica și Dejan Mladenovic-câte 10, Isleam Șenai-7, Eugeniu Melnic-5, Silviu Lupusavei-3 și Dragoș Andrei-1, în vreme ce de la echipa gazdămarcatorii s-au numit Miljan Marjanovic-16, Zeljo Bubanja-1, Teodor Jucan-6, Edgars Cunda-4, Aurelian Dumitrescu-26, Robert Stanley Thomson-12 și Javier Mojica-10.

Dormația noastrăse aflăpe locul 11 al clasamentului dar are șansa sătermine turul sezonului cu un succes, la Târgoviște, pe terenul ultimei clasate. Liderăincontestabilăeste CSU Ploiești, singura formație care nu a cunoscut înfrângerea în cele 12 etape scurse până acum.