Ferencvaros umilită de Oltchim

Oltchim Râmnicu Vâlcea a început în forțăpartida de la Budapesta contra lui FTC și După 4 minute campioana României conducea cu 3-0, reducându-i la tăcere pe gălăgioșii suporteri maghiari. Chimistele aveau săconducă , de altfel, pe parcursul întregului meci dând impresia că nu se întrebuințeazăla capacitate maximă. Campioana Ungariei a dat impresia că poate emite pretenții la un rezultat pozitiv și a revenit la finalul primei reprize intrând la cabine cu un handicap de doar două goluri, 11-13. În prima parte a mitanului secund Oltchim ne-a risipit toate temerile și După ce a marcat de cinci ori consecutiv a dus scorul la 12-18. Din acel moment era clar că mai conta numai diferența de goluri la care se vor impune galacticele antrenate de Gheorghe Tadici. Vâlcencele au continuat săfacă spectacol până la finalul întâlnirii și Ferencvaros a semănat cu un bugilist care aștepta de la antrnorul său săfie aruncat prosopul. Tadici și-a permis săarunce în luptăaproape toate rezervele iar Maier să-și exerseze deja celebrele bolte, reușind sămarcheze de trei ori prin acest procedeu. Finalmente a fost 22-32 iar Oltchim este cu un picior calificatăîn faza următoare a Ligii Campionilor Europeni. Următoarea partidăpentru oltence va fi vineri, la Râmnicu Vâlcea, contra campioanei din Muntenegru, Buducnost Podgorica. Pentru Oltchim au marcat: Motogna – 3, Meiroșu – 7, Luca – 1, Gâlcă – 3, Maier – 9, Nechita – 6, Lecușanu – 1, Gheorghe – 1, Ivan – 1.

În cealaltăpartidăa grupei, în etapa a II-a, Viborg a trecut fără prea mari probleme de Buducnost Podgorica, cu scorul de 36-29.