Victorie mare în Spania

” Handbal feminin, Liga Campionilor

” Oltchim a trecut de Itxako ºi duminicã primeºte vizita rusoaicelor de la Zvezda

Campioana României la handbal feminin, Oltchim Râmnicu Vâlcea, a debutat în aceastã ediþie a Ligii Campionilor în deplasare, pe terenul ibericelor de la Itxako Estella. Trupa antrenatã de Radu Voina ºi Aurel Roºca avea o singurã variantã – victoria, pentru a îºi mãri ºansele de calificare dintr-o grupã puternicã din care mai fac parte Zvezda Zvenigorod ºi ETO Gyor Graboplast. Oltchim a încercat sã arate cine este „ºeful” încã din debut dar ibericele au reuºit sã þinã aproape ºi s-a mers cap la cap pânã la mijlocul primei reprize, atunci când Vâlcea s-a distanþat la douã goluri diferenþã, 6-8. Cu Neagu în vânã ºi Paula Rãdulescu inspiratã între buturi, vâlcencele au intrat la cabine în avantaj de trei goluri, 12-15. Gazdele au început repriza secundã mai bine ºi au redus handicapul la un singur gol, 14-15, dar Oltchim nu a acuzat ºocul ºi la 10 minute de la reluare s-a consemnat cea mai mare diferenþã de scor a meciului: 14-19. Se pãrea cã formaþia olteanã va obþine un succes clar dar spaniolele nu au cedat, au recuperat gol dupã gol, cu ajutorul discret al arbitrilor ºi cinci minute înainte de final egalitatea pe tabela de marcaj era restabilitã, 22-22. Finalul a fost gestionat bine de echipa mai experimentatã ºi Oltchim s-a impus în final cu 27-24. Pentru Oltchim urmeazã douã partide consecutive pe propriul teren, cu Zvezda ºi ETO Gyor ºi în cazul unor noi victorii calificarea este pe jumãtate rezolvatã. Campioana României a fost încurajatã în acest meci de o galerie numeroasã, românii aflaþi la muncã strângându-se din multe oraºe ale Spaniei. „ªtiam cã vom avea în faþã o echipã arþãgoasã, cu un joc încâlcit, foarte greu de citit. E genul de echipã care nu cedeazã niciodatã, care speculeazã fiecare greºealã. Nu întâmplãtor sezonul trecut a câºtigat Cupa EHF, iar de atunci ºi-au mai adus câteva jucãtoare. Au fost emoþii. S-au mai rupt acolo câteva fibre la inimã, dar asta e viaþa noastrã, a antrenorilor. ªtiþi cum se spune, nu mai putem, dar ne obligã pãrinþii. Una peste alta, bine cã am câºtigat.”, a declarat la finele celor 60 de minute tehnicianul Radu Voina.

În etapa viitoare a Grupei C, Oltchim va evolua duminicã, pe propriul teren, începând cu ora 19.00 în compania rusoaicelor de la Zvezda Zvenigorod.