Vâlcea, mai bunăca Oradea!

Fotbal, Liga a II-a

CSM s-a impus în fața echipei FC Bihor și joacă sâmbătăcu Jiul Petroșani

CS Municipal și-a revenit rapid După dușul rece din prima etapăa campionatului. După 1-1 pe propriul teren cu Arieșul Turda, oltenii s-a deplasat la Oradea pentru întâlnirea cu FC Bihor. Macedoneanul Nicola Ilievski a tăiat elanul gazdelor în debutul partidei, așezarea defensivăcare le-a dat puține spații orădenilor. În primele 45 de minute ocaziile de gol aproape că au lipsit, gazdele cerând un unsprezece metri După o că dere teatralăa lui Azya, dar centralul Lucian Dan a lăsat jocul săcontinue și la pauzăa fost scor alb. La zece minute de la reluare, C. Bucur a executat bine o loviturăliberăde la 25 de metri, dar vâlceanul Rusandu a avut o paradăexcelentăcare a salvat Vâlcea de la un gol primit. În minutul 54, argentinianul Facundo, pentru prima datătitular la CSM, a luat pe cont propriu o acțiune, a centrat ideal pentru Boroiban care de la 5 metri de linia porții nu a greșit ținta. După golul marcat de olteni, orădenii s-au demoralizat și au pierdut mijlocul terenului. Golul doi al vâlcenilor a venit După ce Facundo, omul meciului a reușit un lob de zile mari de la 25 de metri. 2-0 a fost scorul final și CS Municipal a cucerit trei puncte importante care au dus echipa din Zăvoi pe poziția a patra a clasamentului. În etapa viitoare a campionatului, la Râmnicu Vâlcea va veni Jiul Petroșani, una din formațiile solide ale Seriei a II-a care în sezonul trecut ne-a luat toate cele șase puncte.

Ilievski se aștepta la victorie

Tehnicianul Nicola Ilievski a declarat la finalul întâlnirii că se aștepta la cucerirea celor trei puncte puse în joc: „Deși Bihorul și-a creat ocazii de a marca, noi am profitat mai mult, reușind săpunctăm de două ori. Chiar dacă jucă torii mei nu au evoluat la potențial maxim, acuzând oboseala unui drum de 11 ore cu autocarul, ei au speculat bine pe contraatac, așa cum le-am cerut la începutul partidei. În prima reprizăam făcut mai multe greșeli, dar în cea de-a doua, lucrurile au intrat pe făgașul normal. Am venit la Oradea săcâștigă m și sunt mulțumit pentru rezultatul obținut.”