Show cu Hypo!

” Oltchim a predat lecții de handbal la Viena

În prima partidădin faza a doua a grupelor Ligii Campionilor, „Galacticele” de la Oltchim au depășit-o categoric pe Hypo Viena. Vâlcencele au făcut, astfel, un pas important pentru calificarea în semifinalele competiției, După ce sîmbătăseara au învins în Liga Campionilor, la Viena, cu 31-26, pe Hypo, cea mai galonatăechipădin handbalul european. Formația antrenatăde Radu Voina a dominat aproape în totalitate un meci de care i-a fost foarte frică reușind poate cea mai bunăprestație din ultimii ani. Româncele au făcut instrucție cu selecționata mondialăa lui Prokop și a condus cu 18-13 la pauzăși cu 27-19 în repriza a doua. Oltchim Rm. Vâlcea a câștigat primul meci din grupele principale ale Cahmpions League După 31-26, în deplasare cu Hypo Viena. Formația antrenatăde Radu Voina a dominat aproape în totalitate un meci de care i-a fost foarte frică reușind poate cea mai bunăprestație din ultimii ani. Româncele au făcut instrucție cu selecționata mondialăa lui Prokop și a condus cu 18-13 la pauzăși cu 27-19 în repriza a doua. Echipa noastra a mai slăbit ritmul abia spre final, când Hypo Viena a revenit la cinci goluri de formația vâlceană , 26-31 – scor final. Victoria obținutăla Viena este una extrem de importantăpentru Oltchim, în condițiile în care campioana României face parte dintr-o grupăde foc, alături de Dinamo Volgograd și Viborg. De altfel în celălalt meci din grupăViborg a câștigat în deplasare, cu 30-29, în fața echipei FC Dinamo Volgograd dar danezele au condus lejer întreaga partidă. „Defensiva și Patricia Vizitiu au fost superlativele noastre. Maniera în care fetele s-au luptat și s-au dăruit pe teren meritătoate laudele. Nu e însă nimic câștigat, ne așteaptăun meci infernal cu Volgograd săptămîna viitoare” – a declarat antrenorul Radu Voina.