România, interzisăla medalii

” tricolorele au pierdut contra Spaniei și vor juca pentru locurile 7-8 la Campionatul Mondial de handbal feminin

Naționala de handbal feminin a României a plecat în China cu mari speranțe. De la handbaliste și selecționer și până la președintele Federației Române de Handbal, toată lumea a așteptat măcar o semifinală, iar specialiștii creditau trupa antrenatăde Radu Voina cu șansa a doua la aur. Lucrurile au mers bine în debutul Grupei C preliminare. România a trecut fără probleme de Japonia, Chile și chiar de Ungaria. Româncele au capotat, însă , la prima partidătare, fiind învinse la limităde Norvegia și au mers în grupa principalăcu două puncte. Elevele lui Radu Voina aveau nevoie de două victorii și un rezultat de egalitate pentru a ajunge în penultima fazăa competiției și au început bine, contra Chinei, de care au trecut fără drept de apel.

Din nou ne-a îngenunchiat Spania

Doi ani au avut de așteptat Adina Meiroșu și compania pentru o eventualărăzbunare pe Spania, formație care ne tăia drumul spre medalii la europenele din Macedonia. Nici nu putea fi un prilej mai bun în disputa decisivădin China. Româncele au început partida ca mari favorite, dar ibericele și-au văzut de treabăși au condus aproape în permanențăîn debut. Tricolorele au ratat exasperant, chiar și aruncă ri de la 7 metri și Spania a intrat la cabine în avantaj, 14-12. Am sperat într-o minune în partea a doua a întâlnirii și elevele lui Voina au egalat la 14, în inferioritate numerică . Din acel moment s-au făcut greșeli de ambele părți, Paula Rădulescu a făcut minuni în poartăși cu trei minute și jumătate înainte de final România avea avans de două goluri, 25-23, și se îndrepta spre o victorie istorică . Din acel moment a intrat în rol și selecționerul Voina, care a luat doar decizii neinspirate. A aruncat-o în luptăpe Tivadar care a făcut 7 metri și a luat eliminare de două minute. Ibericele au egalat la 25, dar România a avut la dispoziție mai bine de un minut pentru un atac lung și un gol decisiv. Voina a cerut tyme-aut, dar finalul a fost de coșmar. Tricolorele au ratat atacul și Spania a marcat în ultima secundăcâștigând la limită. România vede și de această datăsemifinalele la televizor. Pentru România au evoluat: Paula Rădulescu, Florentina Stanciu – Carmen Amariei (6), Cristina Neagu (5), Narcisa Lecușanu (2), Cristina Vărzaru, Ramona Maier (5), Adriana Nechita (2), Ada Moldovan, Oana Manea, Iulia Pușcașu, Clara Vădineanu (2), Ionela Gâlcă (3), Mihaela Tivadar.

Declarații:

„Sunt supărat, normal, măașteptam la mai mult, măașteptam la medalii. Concluzia mea este că România atât a putut la acest turneu final. Nu s-a atins vârful de formă , așa cum se preconiza, și atât s-a putut. În opinia mea, echipa a făcut un singur meci bun, mai bine spus o singurăreprizăbună, în partida cu Ungaria, formație care apoi a remizat cu Spania, ceea ce noi nu am reușit. Nu pun la socotealămeciurile cu Tunisia, Chile, Japonia sau China pentru că era diferențămare de valoare. Sunt multe de analizat, multe ratări de la 7 metri, multe pase greșite, lipsăde concentrare, joc deficitar cu pivotul, finaluri gestionate prost. Din păcate, aceasta este realitatea, ne-am așteptat la mai mult, dar nu avem ce face. Nu știu dacă din punct de vedere al Oltchimului este îngrijorător sau nu, vom analiza în perioada următoare.”. – Ioan Gavrilescu, președinte CS Oltchim.

Egal de palmares contra Coreei

În ultima partidădin grupele principale, România a evoluat contra Coreei de Sud și avea nevoie de un succes pentru a se lupta pentru locurile 5, 6. până la urmăcele 60 de minute s-au terminat la egalitate, 34-34 și elevele lui Radu Voina vor juca ultima partidădin China contra Germaniei, pentru locurile 7, 8. Indiferent de rezultat, toată lumea este nemulțumităși aproape sigur Radu Voina va fi înlocuit în funcția de selecționer al României.

„O mare deziluzie”

„A fost un meci cu tensiune mare, aveam nevoie de victorie sămergem mai departe și poate că asta ne-a afectat. De acum va fi infernal pentru că e o dezamăgire imensăși nu ne rămâne decât sămurim frumos. E ușor săvorbesc, dar eu sper săne putem remonta și săterminăm turneul așa cum trebuie. Cel mai rău îmi pare de jucă toarele care probabil se aflăla ultimul turneu final, chiar dacă ele spun că nu s-au hotărât ce vor face. Am ratat o șansăimensă. Nici nu mai am puterea săgândesc, nu știu ce sămai spun.”. – Radu Voina, selecționer

„Au fost cele mai urâte patru minute din viața mea. Echipa a alergat aproape tot meciul După Spania, mai erau patru minute, avea două goluri avans și totuși a pierdut la un gol, și meciul și calificarea în semifinale. Arbitrajul a fost lamentabil, dar nu vreau să măleg de asta, nu pot săspun nici că sunt supărat pe fete, ci mai ales pe mine, pentru că nu am șansa săvăd o echipăa României acolo sus pe podium, așa cum merită.”. – Cristian Gațu – președinte FR Handbal

„Nu-mi vine săcred că am ratat o mare șansăde a cuceri o medalie la acest mondial, nu știu când ne vom mai întâlni cu asemenea situație. Cred că emoțiile, încă rcă tura emoțională, au dus la acest eșec. Numai noi știm cum e săfii acolo pe teren, dar încă nu pot sărealizez că au pierdut. Nu au gestionat cele două goluri avans pe care le-au avut, pe atac am greșit, în apărare la fel, chiar dacă în poartăPaula Ungureanu a reușit săfie mai bunădecât Ciobanu” – Luminița Huțupan Dinu

„Ne-am dorit enorm sa câștigă m. Am vorbit între noi fetele săjucă m, ca sănu ne parărău apoi. Dar tocmai asta s-a întâmplat, privim înapoi cu regret și ne pare rău acum. Dar acesta e sportul, pierzi azi, câștigi mâine.” – Carmen Amariei