România, cea mai bunădin Danemarca

Handbal feminin, echipa națională

Naționala de handbal feminin a României a reușit săcâștige Cupa Mondialădin Danemarca, cel mai puternic turneu amical din Europa. În finală, echipa antrenatăde Radu Voina și Vlad Caba au întâlnit campioana olimpică en-titre, Norvegia, și au pornit cu șansa a doua. Româncele au început mai slab întâlnirea, dar au revenit spectaculos și din minutul 10 și până la final au condus în permanențăpe tabela de marcaj. Echipa noastrăa intrat la pauzăcu un avantaj de șase goluri, 19-13. Cu șapte minute înainte de final elevele lui Voina conduceau cu 27-22 și se părea că se vor impune clar, dar nordicele au revenit spectaculos și ultimele minute au fost dramatice. Cu 20 de secunde înainte de ultimul fluier, România conducea la un gol și avea atacul. Norvegia a recuperat mingea, Riegelhuth scapa singurăcu Stanciu, însă nu are nervii tari și încearcă boltătotal nereușită, permițându-i portăriței române săreținăbalonul fără probleme. Finalmente a fost 28-27 și echipa românăa cucerit trofeul, dar și premiul de 25.000 de euro. Cristina Neagu a fost declaratăcea mai bunăjucă toare a competiției, iar Ramona Maier golgheterul Cupei Mondiale, cu 28 de reușite. „Așa cum am declarat și înaintea Cupei Mondiale, nu am urmărit rezultatele, ci evoluția echipei. Asta nu înseamnă că nu ne bucurăm toată echipa pentru câștigarea turneului. Personal, apreciez că , cu excepția ultimelor 10 minute din meciul de azi, România a avut o evoluție bunăla Cupa Mondială. Sănu uităm însă că e o competiție amicală. Sărămânem cu picioarele pe pământ, pentru că la Campionatul Mondial va fi cu totul altceva. La echipa noastrămi-a plăcut jocul celor doi pivoți, Manea și Stanca, care ar fi păcat sănu fie folosiți împreunăla ce valoare au. Mi-a mai plăcut jocul din prima reprizăde azi și cred că în perspectiva mondialelor revenirea Narcisei Lecușanu în lot va conta foarte mult”, a spus la finalul meciului cu Norvegia tehnicianul echipei naționale, Radu Voina.