Oltchim, eșec la mustațăla Podgorica

Handbal feminin, Liga Campionilor

Normal 0 21 ” gruparea chimistăa pierdut la limităîn Muntenegru și ecuația califică rii se complică mult pentru trupa lui Rimanic

Oltchim Râmnicu Vâlcea a jucat meciul de debut în Grupa 2 a Ligii Campionilor la Podgorica, acolo unde în sezonul trecut reușea un succes la o diferențămare de scor. Chimistele au avut în Față , de data aceasta, un adversar cu mult mai bine organizat, mai ambițios și gata de a reuși un nou meci mare. Campioana României a început greoi partida contra muntenegrenelor care au avut în Bulatovic un tunar de clasă. Timp de 25 de minute Oltchim a alergat După egalare (11-11) și a reușit săintre în avantaj la pauză, 13-12, grație inspirației lui Ivica Rimanic, tehnicianul croat aruncând-o în luptăpe tânăra Smedescu, cea care a primit un singur gol în ultimele 7 minute. În partea a doua a partidei echilibrul nu a putut fi rupt nici de gazde nici de oltence, cele două formații trecând pe rând la conducere pe tabela de marcaj. Cu 15 minute înainte de final Oltchim s-a desprins la două goluri, 16-18 și 18-20 și se părea că experiența superioarăa trupei lui Rimanic își va spune cuvântul. Gazdele au revenit spectaculos și cu un minut înainte de final aveau un avantaj minim 23-22, chiar dacă Rimanic a aruncat-o în luptăși pe uriașa Pidpalova care a debutat cu gol și a scos o eliminare de două minute. Campioanele României au avut la dispoziție un minut pentru a reuși un gol foarte important pentru calificare dar atacul a eșuat După ce Vali Elisei a alunecat și Oltchim a pierdut la limităîn Muntenegru. Ecuația califică rii chimistelor s-a complicat serios dar Steluța Luca și compania rămân în că rțile accederii în careul de ași al celei mai puternice competiții din Europa.

În celălalt meci al grupei, ETO Gyor a reușit săse impunăpe terenul campioanei Sloveniei, Krim Ljubljana și a luat o opțiune importantăla calificare.

Duminică împotriva lui Krim

Oltchim va juca în a doua rundăa grupelor principale pe propriul teren, duminică de la ora 18.45, contra campioanei Sloveniei, Krim Ljubljana. Adversara chimistelor are în palmares două Ligi ale Campionilor, jucând de alte două ori finala și a avut-o în lot pe Luminița Huțupan. Pentru campioana României un succes în meciul de astăzi este absolut necesară , orice alt rezultat făcând ca Oltchim săiasădin cursa califică rii. Meciul va fi arbitrat de o brigadădin Norvegia formatădin Oyvind Togstad și Rune Kristiansen, observator din partea Federației Europene de Handbal fiind francezul Jean Michel Germain. În cealaltăpartidăa grupei, ETO Gyor va juca pe propriul teren contra formației Buducnost Podgorica