două succese pentru campioane

Handbal feminin, Liga Națională

Oltchim Râmnicu Vâlcea a început cu bine anul 2009 și în Liga Naționalăde handbal feminin. Chimistele au jucat, deja, două etape din întrecerea internă, în ambele dispute reușind săse impună. Elevele lui Ivica Rimanic au avut parte de un meci extrem de dificil la Cluj-Napoca, acolo unde gazdele s-au ținut scai de oltence și au condus la pauzăla trei goluri diferență. până la urmăOltchim s-a impus meritat cu scorul de 28-25 dar se poate spune că elevelor lui Rimanic le-a trecut glonțul pe la ureche. În cea de-a doua partidă, Oltchim a jucat pe propriul teren contra formației HC Zalău, antrenatăde ex-chimistul Gheorghe Tadici. Ambele formații au intrat în teren fără câteva titulare de bazăși cele 60 de minute au fost echilibrate, chiar dacă zălăuancele au condus numai în prima repriză. Oltchim s-a impus în final cu scorul de 28-24 și rămâne pe primul loc al clasamentului întrecerii interne, la trei puncte distanțăde principala contracandidatăla cucerirea titlului național, Rulmentul Urban Brașov.