Doar egal cu UTA

Fotbal, Liga a II-a

” CSM a fost egalatăîn ultima secundăa meciului cu „Bătrâna Doamnă”

CSM a avut ghinion în meciul disputat ieri, în Zăvoi, în fața liderei din Seria a II-a, UTA Arad. Vâlcenii au dominat cu autoritate partida și puteau deschide scorul încă din primul minut, atunci când Roman a scă pat singur cu portarul ardelenilor, dar în loc sălobeze a șutat pe jos și l-a remarcat pe Bălșgrădean. CSM a continuat sădomine cu autoritate, Iulică Popa și Răzvan Dobre au ratat alte ocazii de a deschide scorul în timp ce pentru UTA singurul șut la poartăa fost la un gol anulat corect, pe motiv de poziție afarădin joc. În partea a doua a întâlnirii, meciul a continuat în aceleași coordonate și inevitabilul s-a produs. Răzvan Dobre a executat excelent o loviturăliberăși Dandea a reluat cu capul, pe spate, fără speranțe pentru Bălgrădean. După ce au deschis scorul, vâlcenii nu s-au retras, au continuat săpreseze și Dobre putea încheia conturile 15 minute mai târziu, atunci când a rămas singur cu portarul advers, dar a șutat slab. În prelungirile meciului, când nimeni nu se mai aștepta la nimic, UTA a beneficiat de o loviturăde la colț și Pocuca a reluat din careu, cu capul, pentru 1-1, stabilind scorul final. CSM a urcat până pe locul 9 al clasamentului, dar a ajuns la minus 4 în clasamentul adevărului.
Probleme de lot pentru Cluj

Tehnicianul principal de la CSM, Alin Artimon, are probleme de lot înaintea meciului de la Cluj-Napoca din etapa viitoare a campionatului. Timișoreanul a rămas cu o singurăsoluție pentru postul de portar După ce Adrian Rusandu s-a accidentat la încă lzire înainte de meciul cu UTA și ar putea lipsi o perioadă lungă. Rusandu este suspect de rupturăfibrilarăși titular în poarta vâlcenilor va fi Dorin Perianu iar rezervăjuniorul Radu Chiriță. „A făcut un RMN și, se pare, că nu ar fi ruptură. Verdictul final îl va avea, însă , în această seară. Ce săvăspun, îmi e groazăcând mă gândesc că avem un lot de 17, 18 jucă tori cu tot cu juniori. La fiecare duel, chiar și de la antrenamente, închid ochii și îmi e frică de accidentări. Trebuie sămergem mai departe, săstrângem puncte, pentru a nu ne afunda în clasament. Am jucat bine și cu Jiul și cu UTA, dar nu am cucerit decât un punct. Ceea ce m-a bucurat este că la finele meciului din etapa trecutăspectatorii ne-au aplaudat, semn că le-a plăcut evoluția. În momentul în care vor veni și rezultatele bune atunci suntem pe drumul cel bun. Eu îmi leg mari speranțe de partida de la Cluj-Napoca de sâmbătă”, ne-a declarat Artimon. Tehnicianul de la CSM nu este interesat de situația echipei CFR despre care se spune că s-ar putea retrage din campionat: „Conteazămai puțin dacă se retrag sau nu. E drept că noi pierdem trei puncte la adevăr, dar tot clar este că și restul formațiilor vor câștiga la Timișoara, CFR nu poate încurca pe nimeni.”