Din nou înfrângere

Fotbal, Liga a II-a

” municipalii au pierdut și la Petroșani chiar dacă au făcut un meci bun

CSM Râmnicu Vâlcea s-a deplasat la Petroșani cu gândul de a nu pierde în fața unei echipe locale care își propune promovarea în acest sezon competițional. Așa cum a promis, Alin Artimon a făcut schimbări în echipa de start. Timișoreanul l-a scos din lot pe Valerian Gârlă, fotbalist cu evoluții foarte slabe și l-a trimis în teren din primul minut pe George Roșca, în linia mediană. De asemenea, antrenorul vâlcenilor a improvizat în atac și a încercat o găselniță, reprofilarea lui Sergiu Popescu, preferat atacantului de meserie, Laurențiu Boroiban. Vâlcea nu i-a prins pe mineri într-o zi tocmai fericităși, deși a dominat prima repriză, Jiul nu a reușit săconcretizeze pe tabela de marcaj. Mircea Ilie, Răduțoiu, Șerban și Antohi au ratat ocazii bune de gol, dar singura reușităa meciului a venit abia în minutul 62, atunci când fostul craiovean, Ionuț Luțu, a transformat impecabil o loviturăde la 25 de metri. Artimon a încercat sădea lovitura cu introducerea în teren a lui Boroiban, ca și în etapa precedentăcu FC Drobeta, dar CSM nu a amenințat serios poarta minerilor care s-au impus în final cu 1-0. Nervii vâlcenilor au cedat în final și tehnicianul Artimon a intrat în conflict cu atacantul Jiului, Antohi, spiritele fiind domolite de secundul ortacilor, Damian Militaru. După patru meciuri în care au câștigat un singur punct, oltenii au ajuns pe locul 10 al clasamentului, la numai două puncte distanțăde zona retrogradabilăși în Zăvoi se anunțăvremuri grele, mai ales că în runda viitoare la Vâlcea vine lidera clasamentului, UTA Arad.

Găman, exclus din lot

Conducerea de la CSM a decis să-l excludădin lot pe Irinel Găman, fotbalist care fusese cedat la Vâlcea de Universitatea Craiova. La finalul meciului dintre Jiul și CSM, din etapa precedentăa Ligii a II-a, Găman l-a înjurat și a fost la un pas să-l lovească pe doctorul formației oltene, Ion Dinescu. „A stat și a râs pe bancă în timpul meciului. Făcea bășcă lie de colegi când Ionuț Luțu de la Jiul îi dribla. M-am dus la el și i-am spus încet că nu este frumos ce face, că ceilalți fotbaliști aleargăpe teren și el stăpe bancă și râde. După meci, în momentul în care am trecut pe lângă el, m-a înjurat și a sărit la bătaie. Au sărit și ceilalți fotbaliști care l-au potolit. Ce săzic, este un copil de 20 de ani care nu știe ce face. M-am tot gândit, dar nu cred că -l voi da în judecată, nu merităefortul meu. Poate lumea nu știe, dar eu nu depind de primele de joc ale echipei. Eu am un salariu, indiferent că pierdem sau câștigă m. Eu țin însă cu această echipă. Jucă torii vin și pleacă , dar noi aici rămânem, noi, vâlcenii”, spune Dinescu. Irinel Găman nu a mai fost primit în autocarul echipei, la întoarcere iar contractul i-a fost reziliat de conducerea clubului.