CSM e pe val

Fotbal, Liga a II-a

gruparea din Zăvoi a trecut de Unirea Alba Iulia și joacă sâmbătăla Timișoara

CS Municipal a trecut peste înfrângerea de la Arad contra formației ACU și a avut o evoluție foarte bunăîn derbiul de la Râmnicu Vâlcea contra Unirii Alba Iulia. Vâlcenii au mizat pe cartea atacului încă din debutul întâlnirii și a deschis scorul încă din minutul 24, atunci când Iulică Popa a centrat ideal și Răzvan Dobre a punctat simplu, cu latul, pentru 1-0. Oaspeții nu și-au revenit și zece minute mai târziu Stromajer a croșetat apărarea adversă, l-a driblat și pe portarul Rotaru și a marcat pentru 2-0 în uralele celor 1500 de spectatori. până la pauzăscorul putea lua proporții dar Câju și Stromajer au avut ghinion. În partea a doua a întâlnirii CS Municipal a jucat inteligent, a acceptat dominarea oaspeților și nu a riscat nimic în apărare. Unirea a avut o mai bunăposesie a mingii dar ocaziile de gol mai mari au aparținut tot oltenilor. Finalmente a fost 2-0 pentru Vâlcea care s-a apropiat la două puncte de primele clasate în Seria a II-a. La finalul celor 90 de minute, tehnicianul municipalilor, Alin Artimon, a declarat: „Sunt foarte mulțumit de rezultat, în mare parte, și de jocul prestat de echipă. Am învins și am demonstrat că la Arad a fost numai un accident. Era foarte important săne revenim rapid și săredresăm corabia cu trei puncte. Este bine că nu am legat două rezultate negative. Probabil că vom regreta acele puncte cu ACU, dar asta e viața. Am văzut că i-am băgat în mânăși au învins la Timișoara, sperăm sănu mai facem așa și cu alții. Cu Alba ne-a ieșit tactica. Am dorit săînscriem cel puțin un gol până la pauză. Am marcat de două ori, iar în partea a doua a întâlnirii am încercat săconservăm și săne lăsăm dominați. E drept că pasul înapoi a fost unul prea mare spre finalul meciului, dar important este că a ieșit bine.”.

Sâmbătăsperanțe la Timișoara

CS Municipal joacă sâmbătă, ora 11.00, la Timișoara un meci extrem de dificil și important pentru viitorul formației. Gruparea din Zăvoi se deplaseazăîn Banat pentru întâlnirea cu CFR și în cazul unui succes poate ajunge, pentru prima datăîn acest sezon, pe una din pozițiile care la final duc în Liga I. Un eșec, în schimb, îi duce pe elevii lui Alin Artimon undeva la mijlocul clasamentului și îi îndepărtează, din nou, de lupta pentru promovarea în ” Liga lui Mitică „. După succesul clar în fața Unirii Alba Iulia, 2-0, în tabăra olteanădomnește optimismul și tehnicianul timișorean sperăla un rezultat pozitiv.

Echipa probabilăa echipei CFR Timișoara: D. Mutu – Aldana, Feleagă, GOȘA, AD. NEAGOE, L. Ștefan – Dudaș, Paliacu, Bertea – Pecarov, M. Jovanovici. Antrenor, Florin Bogar.

Echipa probabilăa echipei CSM: Perianu-Pasăre, C.Dinu, Kutlacik, Goge-I.Popa, Facundo, Sg.Popescu, R.Dobre-Câju, Stromajer. Antrenor A. Artimon.

3. CFR Timișoara 11 5 4 2 18-11 19 (+1)

4. Unirea Alba Iulia 11 5 3 3 20-15 18 (+3)

5. Dacia Mioveni 11 5 3 3 15-12 18 (0)

6. CSM Rm. Vâlcea 11 5 3 3 13-10 18 (0)

7. FC Drobeta 11 4 4 3 13-10 16 (+1)

8. Jiul Petroșani 11 4 4 3 15-14 16 (+2)

9. Mureșul Deva 11 5 1 5 18-18 16 (+1)

10. FC Bihor 11 4 4 3 13-16 16 (-2)

11. Arieșul Turda 11 3 6 2 11-10 15 (-3)

12. Liberty Oradea 11 4 3 4 11-11 15 (0)

13. U Cluj 11 5 1 5 13-14 14 (+1)

14. Inter Pitești 11 3 4 4 15-18 13 (-2)

15. ACU Arad 11 2 3 6 12-18 9 (-6)

16. Minerul Lupeni 11 2 3 6 9-16 9 (-9)

17. CS Târgoviște 11 1 6 4 7-17 9 (-9)

18. Câmpia Turzii 11 1 1 9 10-24 4 (-11)