CSM a pierdut la Mioveni

Fotbal, Liga a II-a

” formația vâlceană a cedat cu 0-3 în deplasarea din Argeș și se apropie de zona nisipurilor mișcă toare

CS Municipal a jucat în a patra etapăa returului Ligii a doua în deplasare, pe terenul Daciei Mioveni și a sperat săobținăal doilea rezultat pozitiv După victoria din runda precedentăcontra Silvaniei. Elevii lui Mitică Teleșpan au început bine, au dominat mijlocul terenului și puteau intra la cabine în avantaj dacă ar fi fructificat măcar una din ocaziile pe care le-au avut. Cea mai mare dintre ele i-a aparținut lui Curtuiuș care, singur cu poarta adversă, a trimis slab și i-a permis unui adversar sărespingă. Tot Curtuiuș a fost aproape de gol și a fost imitat de colegul său din atac, Lucian Pârvu. La pauzăa fost scor alb, chiar dacă oltenii meritau mai mult. În repriza secundăsituația s-a schimbat radical. Argeșenii au devenit din ce în ce mai periculoși și au deschis scorul în minutul 52, prin Nistor, care l-a învins pe Perianu cu un șut bine plasat de la 25 de metri distanță. Șocul a fost prea mare pentru elevii lui Teleșpan, care nu s-au mai apropiat amenințător de careul advers. Dacia și-a mărit avantajul în minutul 68 prin Ayza care a reușit golul meciului printr-un procedeu de foarfecă din interiorul careului. În final a fost 3-0 pentru fosta echipădin Liga I, tabela fiind închisăde Coșereanu, cu un șut sec din apropiere. CS Municipal stăîn următoarele două etape dar își va adăuga șase puncte, dintre care trei în clasamentul adevărului. Sâmbăta viitoare oltenii ar fi trebuit săjoace cu FC Drobeta, tot în deplasare, iar peste două săptămâni pe propriul teren cu Jiul Petroșani. Severinenii s-au retras din campionat iar Jiul a fost exclusădin competiție, ambele grupări având grave probleme financiare. Jiul și FC Drobeta vor putea săse înscrie în viitoarea ediție a Ligii a III-a.

Declarații:

„Au fost două reprize total diferite. Pe prima am dominat-o și am ratat nepermis de mult. Curtuiuș a ratat singur cu poarta goală. Dacă măcar atunci înscriam, sunt sigur că alta ar fi fost soarta meciului. În a doua reprizăam intrat deconcentrați, Dacia a dominat și a marcat două goluri pe care nu puteau săle scoatănici cinci portari. Dacia are o echipăbunicică , dar, mărepet, puteam obține mai mult din această partidă. Pentru noi urmeazădouă săptămâni de pauză, benefice, pentru că avem de pregătit un meci important și dificil, în deplasare la UTA”. – Mitică Teleșpan

„Am făcut o primăreprizăslabă, echipa suferind fizic. După pauzăjucă torii mi-au confirmat că stăm bine la acest capitol. Am dominat categoric și am reușit trei goluri. Mulțumirea publicului de la final este lucrul cel mai bun care s-a întâmplat”. – Marian Pană

Artimon nu și-a primit banii

Tehnicianul Alin Artimon, fost antrenor principal la CS Municipal, încă nu a primit banii pe care gruparea din Zăvoi îi datorează. Timișoreanul a renunțat la jumătate din sumăși a dat termen conducerii 40 de zile. Dacă artimon va face memoriu la Federația Românăde Fotbal, CSM riscă neprogramarea în campionat și chiar excluderea, situație în care s-a aflat și Jiul Petroșani. „Trebuie să-i plătim banii. De unde, nu știu. În momentul în care vorbim nu avem suma necesară . Dacă nu vom găsi soluții și Alin va depune memoriu, riscă m și noi ce riscă toate echipele, neprogramarea, excluderea. Sper sănu ajungem până acolo”, a declarat directorul general din Zăvoi, Florin Verigeanu.

FCM Târgu Mureș păstreazășefia

FCM Târgu Mureș Continuă săfie pe primul loc al clasamentului în Seria a II-a și După etapa a patra a returului. Lidera a obținut un succes important, 1-0 la Gaz Metan CFR Craiova și a acumulat până acum 40 de puncte. Alte trei formații, UTA Arad, FC Argeș și Dacia Mioveni, au numai cu două puncte mai puțin. Chiar dacă are numai 33 de puncte, Universitatea Cluj-Napoca încă mai sperăla promovare. La polul opus al clasamentului, Fortuna Covaci mai are doar șanse teoretice de evitare a retrogradării, După ce a pierdut alte trei puncte pe propriul teren. De la locul 9 în jos, toate echipele au emoții în partea a doua a campionatului.

12. FC ARIEȘU Turda 20 6 3 11 24-30 20

13 MINERUL Lupeni 20 4 8 8 15-25 20

14. CS MUREȘUL Deva 20 5 4 11 14-30 20

15. FORTUNA COVACI 20 4 4 12 22-37 16